هواکش صنعتی

هواکش صنعتی چیست؟برای تعریف کامل و جامع از هواکش صنعتی در ادامه این پست با ما باشید.

وجود هوای پاک در کارخانه ها و محیط های صنعتی اهمیت فراوانی دارد، بنابراین هواکش های صنعتی به عنوان یک عضو جدایی ناپذیر در سوله ها و کارخانه ها استفاده می شوند. در واقع با انجام فرآیندهای شیمیایی امکان دارد آلاینده هایی در محیط ایجاد شوند که برای سلامتی افراد مضر هستند بنابراین وجود فن صنعتی در این مکان ها ضروری می باشد. تیم تک وات در این مقاله شما دوستان را با هواکش صنعتی و ساختار تهویه صنعتی و انواع هواکش صنعتی آشنا می سازد.

فن یا هواکش صنعتی یک دستگاهی است که به منظور تهویه هوا در محیط های مختلف کارگاهی و کارخانه ای کاربرد دارد و دارای قابلیت جابه جایی هوای آلوده به گاز و دود را با هوای تازه می باشد.

اجزای هواکش صنعتی

اجزای هواکش صنعتی مانند نوع خانگی به شرح زیر می باشد :

یک الکتروموتور
پروانه
قاب یا محفظه
اندازه تهویه صنعتی معمولا بزرگتر از هواکش خانگی است، قدرت موتور نیز در هواکش صنعتی به دلیل قابلیت جا به جایی حجم بیشتری از هوا، بیشتر می باشد.

فن ها با توجه به مسیر ورود جریان هوا به سه دسته تقسیم می شوند:

فن محوری
فن گریز از مرکز
فن متقاطع
انواع هواکش صنعتی در گروه فن های محوری قرار دارند.
هواکش صنعتی دارای پره هایی می باشد که به موازات محور چرخش تیغه ها هوا را به حرکت درمی آورند و قطر این هواکش ها معمولا از 300-400 میلی متر تا 1800-2000 میلیمتر است.

به خاطر بسپارید که هواکش های محوری که در صنعت به آن ها هواکش آکسیال می گویند، در سه نوع متفاوت تولید می شوند که در ادامه به آن ها میپردازیم :

هواکش صنعتی پروانه ای
هواکش صنعتی لوله محوری
هواکش صنعتی پره محوری
هواکش صنعتی پروانه ای :
ساختار این هواکش ساده می باشد و از دو ، چهار یا شش پره تشکیل شده است که در اندازه های کوچکتر پروانه ها مستقیم به الکتروموتور اتصال پیدا می کنند و در اندازه های بزرگتر پروانه ها از طریق یک تسمه به موتور متصل می شوند ، در هواکش صنعتی پره ها معمولا فلزی می باشند و به منظور حجم هوای زیاد و فشار استاتیک کم کاربرد دارند.

هواکش صنعتی لوله محوری 


این هواکش عملکرد بهتری نسبت به تهویه پروانه ای دارد و به لحاظ شکل ظاهری شبیه به مدل پروانه ای است و تنها تفاوت در این است که پروانه ها و الکتروموتور به جای قرار گرفتن در یک قاب بیرونی در یک محفظه استوانه ای شکل قرار دارند ، این نوع فن صنعتی در فشارهای متوسط و جریان بالا کاربرد دارد.

هواکش صنعتی پره محوری 


این نوع تهویه مانند مدل قبل است و تفاوت آن وجود پره های راهنما در ساختار آن می باشد. این هواکش ها معمولا جایگزین هواکش های گریز از مرکز هستند به این دلیل که فضای کمتری را نسبت به آن ها اشغال می نمایند.

هواکش صنعتی گریز از مرکز 


نوع دیگری از هواکش صنعتی است که در مکان های خاصی استفاده می شود. فن های گریز از مرکز دارای یک جز متحرک به نام پروانه می باشند که از طریق محوری به مجموعه تیغه ها متصل شده است و عملکرد آن اینگونه است که هوای بیرون را به درون خود می کشد و با چرخاندن تیغه ها آن را با شدت زیادی به بیرون می راند. این تهویه صنعتی در فشارهای بالا و در شرایط سخت مثل درجه حرارت بالا و آلودگی زیاد کاربرد دارد.

هواکش های صنعتی با توجه به محلی که استفاده می شوند شامل انواع متفاوتی هستند. نوعی از این سیستم های تهویه در کارگاه ها و سوله ها مورد استفاده قرار می گیرند که هواکش تاسیساتی نام دارند ، این هواکش ها از اصلی ترین دستگاه هایی هستند که در سالن های مرغداری و گلخانه ها استفاده می شوند.

هواکش تاسیساتی تسمه ای 


از انواع پرکاربرد هواکش های صنعتی می باشد زیرا دارای طراحی مناسب و عملکرد صحیح در جا به جایی هوا است و در دو سایز 140 در 140 یا 100 در 100 در بازار عرضه می شود.

هواکش تاسیساتی کوپل :
کارایی این نوع هواکش در سالن های کوچک است و دارای قیمت مناسب ، بدون لرزش و کم صدا می باشد.

هدف از تهویه :
جلوگیری کردن از افزایش تراکم آلاینده و نرسیدن به حد اشتعال و انفجار
کاهش دادن تراکم آلاینده به زیر حد استاندارد
انواع تهویه صنعتی :
سیستم تهویه ترقیقی
سیستم تهویه موضعی تخلیه
تهویه ترقیقی یا عمومی :
رقیق سازی از روش های کنترل آلودگی می باشد.در این تهویه کارگر با آلاینده تماس پیدا خواهد کرد.

اهداف تهویه ترقیقی:
کنترل دما، رطوبت و بو
تعویض هوای محیط کار به طوری که تراکم آلاینده های موجود به زیر حد مجاز برسد.
تهویه موضعی تخلیه ای :
این سیستم به منظور به دام انداختن آلاینده در منبع یا نزدیک به منبع تولید ، قبل از این که آلاینده زمان انتشار در هوای محیط کار را پیدا کند استفاده می شود. در واقع در هنگامی که آلاینده بیشتر از حد مجاز باشد و کارگر نباید با آلاینده مواجه شود.

امروزه هواکش های صنعتی در مدل های مختلف و با قدرت های متفاوت تولید و به بازار عرضه می شوند و مشتریان می توانند با توجه به سلیقه خود در انتخاب کردن شکل ظاهری هواکش ، متناسب با مکانی که می خواهند از این تهویه ها استفاده کنند موتورهایی با قدرت های مختلف را انتخاب کنند.

غبارگیر صنعتی,غبارگیر مرطوب,غبارگیر خشک,غبارگیر صنعتی اصفهان,غبارگيرهاي صنعتي,غبارگیر الکترواستاتیک,غبارگیر اسکرابر,غبارگیر esp,انواع غبارگیر صنعتی,دستگاه غبارگیر الکترواستاتیکی